Klub lékařů Podorlicka
   
 
 
Cyklo akce

Cyklistické akce KLP
 

Od roku 1996 se každoročně vydáváme na víkendové výlety na kolech. A kde jsme již všude byli ?
1996 Klodsko aneb zatčeni v Polsku
1997 Sedmihorky aneb vzhůru na Ještěd
1998 Vranov n. Dyjí aneb zvrací celá rodina
1999 Nové Hrady aneb kolem Světa na kolech
2000 Krásná Lípa aneb co mi z kola upadne
2001 Kvilda aneb sněhovou vánicí v červnu
2002 Němčičky aneb Moravské vinařské stezky
2003 Plasy aneb Vždy připraven
2004 Mirotice aneb dobyli jsme hrad
2005 Žinkovy aneb skvělé prase
2006 Hořice na Šumavě aneb zodpovědný volič
2007 Netín aneb "Dej se k nám..."
2008 Zlaté hory a Osoblažsko aneb Bohem zapomenutý kraj
2009 Bílé Karpaty aneb Super Monte Lope
2010 Karlovarsko aneb Zdrávstvuj v kurortach
2011 Český les aneb Do roka a do dne
2012 Benešovsko aneb Rytíři vzbuďte se
2013 Česká Kanada aneb kde domov můj ?
 

... aneb kde domov můj ? 2013

6. - 9. 6. 2013 - Cyklistická akce Česká Kanada 2013
Letošní (nutno podotknout, že velmi vydařená) cyklistická akce KLP: Česká Kanada 2013 proběhla v plánovaném termínu, tedy 6.6. až 9.6.2013. Sraz účastníků byl ve čtvrtek 6.6.2013 navečer  v rekreačním zařízení Centrum Česká Kanada v Kunžaku. Zařízení je kombinací pionýrského tábora a školy v přírodě a plně vyhovovalo našim potřebám: daleko od civilizace a s kuchyní a osvěžovnou v místě. Většina účastníků volila trasu Ždírec nad Doubravou-Havlíčkův Brod-Pelhřimov-Jindřichův Hradec-Kunžak, někdo to zkoušel přes Jihlavu. Zahájili jsme večeří v místě ubytování (svíčková vs. jahodový kynutý knedlík) a šli jsme do hajan, rozechvělí z náročného programu dnů příštích.
Popis: http://www.klp.cz/Images/Cykloakce/Ceskakanada2013/image002.jpgPrvní den (pátek, 7.6.2013): Po vydatné snídani jsme v 8.00 hod. vyskočili do sedel a vydali se na trasu plánované délky 94 km. Hned v Kunžaku jsme získali první razítko do Cyklistické soutěže KLP a za ideálního počasí jsme se vydali směrem na Strmilov (druhé razítko). Další zastávkou bylo město Počátky (třetí razítko), kde část výpravy vystoupala na věž místního kostela a všichni jsme se občerstvili ve vynikají francouzské cukrárně (pan majitel se přiženil do Čech). V Počátkách se též natáčela část Postřižin. Posilněni jsme šlapali do Žirovnice (čtvrté razítko), města knoflíků, pěkného zámku a Slavností jednorožce. MTB vložkou jsme se dostali do Kamenice nad Lipou (páté razítko), kde jsme se osvěžili, abychom krásnou krajinou zalitou slunkem projížděli jihočeskou krajinou plnou rybníků k zámku Červená Lhota. Zajížďka to byla neplánovaná, ale nadchla každého. Deštnou a Kardašovou Řečicí (další dvě razítka) jsme dojeli do Jindřichova Hradce (opět razítko), kde jsme díky místní znalosti navštívili útulnou krčmu na břehu Nežárky. Zde jsme prodiskutovali některá zásadní témata české historie. Zbývalo už jen dojet do Kunžaku.  Vzhledem k tomu, že se naše skupinka v uličkách Jindřichova Hradce rozpadla, najeli jsme od 14 do 21 km, záleželo na volbě trasy. Po večeři jsme měli volný program, někdo se šel projít, někdo jel na výlet do Telče a někdo fandil našim fotbalistům v zápase proti Itálii („vyhráli“ jsme 0:0).

Popis: http://www.klp.cz/Images/Cykloakce/Ceskakanada2013/image004.jpgDruhý den (sobota, 8.6.2013) byl  odjezd v 8.30 hod., plánovaná délka trasy cca 83 km. Již od prvního stoupání se začalo závodit a pohodové tempo první etapy vzalo za své. Z Kunžaku jsme vystoupali stezkou loupežníka Grassela (odtud slovo grázl) do osady Terezín a kolem skalního útvaru „Ďáblova prdel“ jsme se řítili do Českého Rudolce, kde se nachází zámeček „malá Hluboká“, toho času v hluboké rekonstrukci. Poprvé v historii cykloakcí KLP jsme navštívili jedno město dvakrát, této cti se dostalo renesančním Slavonicím. Na zahrádce místní restaurace jsme zavzpomínali na rok 1998 a náš výlet z Vranova nad Dyjí. Snad to způsobil sentiment, že dál už se jelo v poklidu do Dačic, kde jsme vzdali u památníku hold první kostce cukru na světě, která zde spatřila světlo světa roku 1843. Kolem karmelitánského kostela v Kostelním Vydří jsme zamířili do malebné Telče, památce UNESCO. Popis: http://www.klp.cz/Images/Cykloakce/Ceskakanada2013/image006.jpgNa krásném náměstí jsme zhodnotili přínos „Pánů z růže“ pro naše dějiny a pokračovali jsme do Mrákotína a dále nádhernou krajinou po nových cyklostezkách do Kunžaku. Protože trasa byla kopcovitá, měli jsme toho tak akorát…  Večer jsme ochutnali  dvanáctihvězdičkovou Metaxu (to není překlep), zasedli ke kytarám (Špičkovi, Honza Hora a Ivan Schlemmr) a při vínku bílém i červeném jsme zapěli tradiční hity, které zní na akcích KLP.

Popis: http://www.klp.cz/Images/Cykloakce/Ceskakanada2013/image008.jpgTřetí den (neděle, 9.6.2013) nás opět přivítal nádherným počasím (jak to ten předseda dělá???). Někdo si dal volno, jiný zvolil individuální program, další pak výlet na zříceninu hradu Landštejn (cca 30 km). Největší atrakcí však byla návštěva místa spojeného s Mistrem J. Cimrmanem: vlaková zastávka Jindřichohradecké úzkorozchodné železnice poblíž obce Kaproun. Zde je k vidění Mistrův pomník, mohyla, houpačka, ohniště, smrk – pro milovníky díla Největšího z Čechů nezapomenutelný zážitek… Druhou zajímavostí je pak bizoní farma v Rožnově, kde můžete vidět na vlastní oči stádo těchto majestátních zvířat.

S radostí konstatujeme, že se cykloakce (jako vždy) vydařila, nikdo se vážně nezranil a defektů bylo pomálu. Děkujeme MUDr. Čížkovi za vzornou organizaci a snad neprozradíme tajemství, když zde uvedeme, že 19. ročník Cykloakce KLP nás zavede v září 2014 k vinným sklepům jižní Moravy.