Klub lékařů Podorlicka
   
Aktuality
 
Archív aktualit - 2016

2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004
 


9.12.2016
– krásné Vánoce

Přejeme Vám krásné a radostné Vánoce, bujarou oslavu Silvestra a do roku 2017 pevné zdraví, dobrou náladu a finanční jistotu.


8.12.2016 – seminář v Mistrovicích

Nečekaný, o to však milejší, byl úvod našeho tradičního setkání v Mistrovicich. Z ničeho nic se v sále zjevily zástupkyně Lázní Bělohrad (předseda na ně zapomněl), aby nás seznámily s nabídkou služeb Lázní Bělohrad a.s. a s novinkou na českém trhu, kterou je asistovaná lázeňská léčba. Služba zahrnuje 12 hodinovou asistenci, doprovod, asistenci při procedurách, volnočasových aktivitách či stravování, pomoc při svlékání či oblékání a osobní péči. To umožňuje pobyt v lázních i pacientům, kteří odpovídají indikačně, ale standardně by nebyli ke klasickému lázeňskému pobytu přijati. Lékař a sestra jsou k dispozici 24 hodin denně.
Hlavní přednáškou bylo vyprávění našeho cestovatele Ing. Karla Vojty o cykloputování z pasteveckého Kyrgyzstánu do pěstitelského Tádžikistánu přes pohoří Pamír.


21.11.2016 -  zemřel prim. MUDr. Martin Dvořáček

Oznamujeme Vám, že v sobotu 19. listopadu zemřel náš bývalý člen prim. MUDr. Martin Dvořáček.
Poslední rozloučení se koná v pátek 25. 11. 2016 ve 13. hodin v kostele na podměstí v Žamberku.


10.11.2016 – seminář v Mistrovicích

Přednášející MUDr. Petr Špička, syn známých zubních lékařů a bratr slavného ortopeda, absolvoval lékařskou fakultu UP v Olomouci. Pracuje na chirurgickém oddělení v Prostějově, věnuje se hlavně kolorektálnímu karcinomu. Mezi jeho koníčky patří lyžování a cyklistika. Po kom to asi má?
Přednáška se jmenovala  Kolorektální karcinom – prevence, diagnostika, léčba. ČR je v současnosti na 5. místě v Evropě v počtu nově zjištěných kolorektálních karcinomů za rok.
Snažíme se o co nejčasnější záchyt, pak je možnost lepší chirurgické  léčby. Při plánované operaci je důležitá nutriční předoperační příprava.

Firmu Apotex  zastupovala Ludmila Adamcová. Informovala nás o preparátech Hemagel a Hemagel Procto.

6.10.2016 – seminář v Mistrovicích

Nejmladší přednášející ve více než dvacetileté historii KLP MUDr. Milan Plíva pochází z Letohradu. Absolvoval LF UK v Plzni a po promoci nastoupil na internu do Pardubické nemocnice. Má ukončený interní kmen, živí ho kardiologie a dialýza. Je čerstvým tatínkem a majitelem nemovitosti. Ve volném čase se věnuje rodině. Jeho velkou vášní bývala bunkrologie.
Přednáška se jmenovala „ Hypertenze a dyslipidémie: dva problémy – jedno řešení“.  MUDr. Plíva se zaměřil na rizikové faktory a jejich vzájemné souvislosti, příčiny neúspěchů léčby (až 40%) a nabídl řešení ve formě fixní kombinace (lepší compliance, lepší prognóza).  Vyzdvihl zvláště pozitivní vliv léčby na KV onemocnění a celkovou mortalitu, což doložil řadou studií.  Podrobně nás seznámil z preparátem Lipertance (atorvastatin+amlodipin+perindopril). Zástupkyně sponzora večera (firma Servier) prezentovaly různá balení preparátu, zmínily úhrady a jako bonus připomněly mikronizovaný fenofibrát Detralex.
V diskusi nás MUDr. Plíva seznámil s velmi zajímavým preventivním programem iniciativy 6000 kroků pro život. Vřele doporučujeme navštívit jejich stránky www.6000kroku.cz , kde se dozvíte více.
Vítáme mezi námi novou členku KLP MUDr. Lenku Kristkovou, která pracuje na LDN OLÚ Albertinum v Žamberku.
Mgr. Urbanová zve srdečně členy KLP ve čtvrtek  20.10. od 15,30 hod. do kinosálu Albertina na přednášky Prof. MUDr. Cyrila Höschla na téma Stres, motivace a naučená bezmocnost a Gustav Mahler – psychodynamické aspekty. Vstupné zdarma, registrace není nutná.
Letohradské soukromé gymnázium nás zve na přednášku ředitele FN Hradec Králové, proděkana LF UK HK  a předního odborníka na osteoporózu Prof. MUDr. Vladimíra Paličky na téma Skelet, jeho funkce a poruchy. Úterý 18. října od 17 hodin, letohradský zámek. Vstup dobrovolné, registrace není nutná.
Ve společenské části večera jsme popřáli hlavně pevné zdraví našim jubilantům MUDr. Jelínkovi a MUDr. Hlaváčkovi. Děkujeme jim za bohaté pohoštění!
Příští seminář v Mistrovicích se uskuteční ve čtvrtek 10. listopadu 2016.
Pro milovníky cyklistiky odtajňujeme místo Cykloakce KLP 2017:  Mýto u Rokycan. Pouhé 3 hodiny autem, z jedné strany Brdy, z druhé Křivoklátsko, máme se na co těšit!!!


8.9.2016 – seminář v Mistrovicích

Přednášející prim. MUDr. Ivan Schlemmer pochází z Brna. Absolvoval LF UP v Olomouci a po promoci nastoupil na oční oddělení nemocnice v Šumperku, kde působí dodnes. Má atestaci I. a II. st. z očního lékařství. V práci ho baví vše, operativa obzvláště. Rád se projede na kole nebo na lyžích.
Tématem přednášky s názvem „ Červené oko“, což může být od banality až po závažný stav, byla vybraná onemocnění očí. Pokud je příčinou úraz, může jít o povrchní erozi, cizí těleso, eroze či recidivující eroze, pohmoždění, perforaci oka (prevence!!!), poleptání, popálení či následky sváření. Přednášející též zmínil problematiku poranění víček.
Z infekcí bychom měli myslet na záněty víček, hordeolum, chalazion, zánět spojivek, zánět rohovky či endoftalmitis.
Pokud jde o „ostatní příčiny“, může být příčinou červeného oka akutní glaukom, uveitida, alergie, celkové choroby či suché oko.
V diskusi přednášející odpověděl na dotazy týkající se chemického zasažení oka a používání světlíku a borové vody.
Na závěr setkání ve vlastní režii KLP jsme popřáli přítomným jubilantům Pharm.Dr. Josefu Stejskalovi a MUDr. Miloši Šimůnkovi. Vzpomněli jsme i nepřítomných oslavenců MUDr. Hlaváčka a MUDr. Jelínka.
Odhlasovali jsme též povinnost hradit členský příspěvek KLP pro důchodce.


14.8.2016 Pozvánka do Albertina

Vážení členové KLP, srdečně Vás a Vaše blízké  zveme do Albertina na slavnostní otevření nově zrekonstruované "lékařské vily", na odbornou konferenci a Den otevřených dveří.
Podrobnosti ke všem akcím najdete na letáčcích zde:

Pozvánka na slavnostní otevření nově zrekonstruované "lékařské vily"

Pozvánka na odbornou psychiatrickou konferenci

Pozvánka na den otevřených dveří nově zrekonstruované "lékařské vily"


19.6.2016 – cykloakce KLP

Pod vedením našeho neúnavného předsedy a zapáleného organizátora MUDr. Petra Čížka se uskutečnil další velmi povedený cyklovíkend  KLP: Jizerské hory 2016.
 Cyklistická akce proběhla v plánovaném termínu, tedy  16.6. až 19.6.2016. Sraz účastníků byl ve čtvrtek 16.6.2016 navečer v penzionu U Elišky v Bedřichově. Cesta po trase  Žamberk-Hradec Králové-Turnov-Jablonec nad Nisou-Bedřichov byla rychlá a pohodová, ubytování čisté a příjemné, strava chutná a personál vstřícný.
Na každý den byla připravena jedna trasa. Kdo nechtěl  tuto trasu absolvovat, musel si zvolit individuální program.
V pátek nás nad ránem probudil hustý déšť a tak se na kola vydali jen Dubští. Ostatní zvolili náhradní program, například návštěvu Muzea bižuterie a skla v Jablonci nad Nisou. V sobotu se hlavní peloton vydal na trasu „po rozhlednách“ , tedy :  Bedřichov (UE) – Janov nad Nisou – Velký Semerink – Malá Strana - rozhledna Bramberk – Malá Strana – Lučany nad Nisou – Nová Ves nad Nisou – Horní Černá Studnice – rozhledna Černá , Studnice – Berany – Zbytky – Velké Hamry II – Tanvald – Žďár – Albrechtice – rozhledna Tanvaldský Špičák – Albrechtice – Dolní Maxov – Josefův Důl – Hrabětice – Malý Semerink – Bedřichov (UE). Další cyklisté šlapali do pedálů na Jizerské magistrále : Bedřichov (UE) – Bedřichov stadion – lovecký zámeček Nová Louka – Pod Kristiánovem – Rozmezí – Čihadla – U Knejpy – U Studánky – Smědava – Jizerka – Pod Bukovcem – Jezdecká cesta – Souš-za přehradou – Protržená přehrada – Mariánskohorské boudy – Josefův Důl-lesní brána – Josefův Důl-sklárna – Hrabětice – Malý Semerink – Bedřichov (UE).
Večery jsme díky Špičkovým, Štantejským, Honzovi Horovi a Ivanovi Schlemmrovi trávili ve společenské místnosti za zvuků kytar. V neděli vyrazili na kratší cyklovýlety už jen skalní kolaři.

Viděli jsme další kus krásné země. Předsedo, děkujeme!


17.5.2016 – cykloakce KLP

Vážení přátelé, termín letošní cyklistické akce KLP: Jizerské hory 2016 se přiblížil na dosah. Dovolte mi podat Vám několik organizačních informací. Cyklistická akce proběhne v plánovaném termínu, tedy  16.6. až 19.6.2016. Sraz účastníků je ve čtvrtek 16.6.2016 navečer v penzionu U Elišky (UE) v Bedřichově. Cesta: ŽamberkHradec Králové-Turnov-Jablonec nad Nisou-Bedřichov.  
Ubytování je zajištěno v penzionu U ELIŠKY v Bedřichově. Každý se ubytuje po příjezdu sám podle rozpisu, který jsem si dovolil učinit (bez titulů). Nelze je měnit! 
Ráno 17., 18. a 19.6.2016  je zajištěna snídaně (v ceně pobytu). Protože se v chatě pravidelně nevaří a v nejbližším okolí není možnost stravování jsou zajištěny večeře na ubytovně na 17. a 18.6. (pro všechny povinné !!!, závazně objednané). Za večeře budu od každého vybírat 2 x 89,- Kč, tj. 178,- Kč. Veškeré další stravování si zajišťuje každý sám, včetně večeře 16.6.2016. Přeprava kol po vlastní ose. Účastníci se navzájem domluví, jak si přepraví kola a sebe sama. Každý automobil ještě musí zaplatit parkovné 50,- Kč za den. 
Přibližný program:    Na každý den bude připravena jedna trasa. Kdo nebude chtít tuto trasu absolvovat, musí si zvolit individuální program. Protože nás je více než dost, bude žádoucí jezdit roztroušeně po skupinkách. Každý jezdí opatrně a snaží se vyhnout zranění!!! V rámci této akce není organizována první pomoc zdravotnická ani technická!!! Trasy budou letos kratší, ale výrazně kopcovité.
 
1. den (pátek, 17.6.2016), odjezd v 8.30 hod., délka trasy cca 50 km, částečně po cyklostezkách (3 rozhledny)    Bedřichov (UE) – Janov nad Nisou – Velký Semerink – Malá Strana - rozhledna Bramberk – Malá Strana – Lučany nad Nisou – Nová Ves nad Nisou – Horní Černá Studnice – rozhledna Černá Studnice – Berany – Zbytky – Velké Hamry II – Tanvald – Žďár – Albrechtice – rozhledna Tanvaldský Špičák – Albrechtice – Dolní Maxov – Josefův Důl – Hrabětice – Malý Semerink – Bedřichov (UE).
 
2. den (sobota, 18.6.2016), odjezd v 9.00 hod., délka trasy cca 50 km, většinou po cyklostezkách    Bedřichov (UE) – Bedřichov stadion – lovecký zámeček Nová Louka – Pod Kristiánovem – Rozmezí – Čihadla – U Knejpy – U Studánky – Smědava – Jizerka – Pod Bukovcem – Jezdecká cesta – Souš-za přehradou – Protržená přehrada – Mariánskohorské boudy – Josefův Důl-lesní brána – Josefův Důl-sklárna – Hrabětice – Malý Semerink – Bedřichov (UE).
 
3. den (neděle, 19.6.2016), volno, individuální program 
Každý nechť si vezme náhradní duši do kola. Mobilní telefon s sebou. Doporučené mapy: Edice Klubu českých turistů, mapy číslo 20, 21 nebo turistický autoatlas Česko 1:100 000 nebo mapy přiložené k instrukcím. Klubová trička s sebou. Kytaru berou Špičkovi a dle možností další.                     

Petr Čížek


12.5.2016 – seminář v Mistrovicích

MUDr. Martin Parma se narodil v Hranicích na Moravě, absolvoval LF UK v Hradci Králové. Po promoci nastoupil na chirurgii do Rychnova nad Kněžnou. Po čase zakotvil na gynekologii, z tohoto oboru má atestaci I. a II. stupně.  Nyní pracuje ve své soukromé ordinaci v Žamberku. Ve volném čase se věnuje rodině (má tři děti), rybaří, jezdí na kole.
Tématem přednášky byla Operační léčba stresové inkontinence u žen v ambulantních podmínkách. Inkontinencí, která ovlivňuje kvalitu života, trpí každá třetí žena. Inkontinenci dělíme na stresovou (nejčastější, anatomicky podmíněnou), urgentní („nestabilní měchýř“) a smíšenou.  Dále přednášející zmínil stupně onemocnění a jejich charakteristiky, diagnostický algoritmus (anamnéza, fyzikální vyšetření, funkční testy, vyšetření moči, dotazníky, mikční deníky).
Léčba inkontinence může být konzervativní nebo operační. Ke konzervativní léčbě je MUDr. Parma poměrně skeptický. Chirurgická léčba má za cíl znormalizovat anatomické poměry a podepřít uretru. Dnes se jako „zlatý standard“ používají tahuprosté vaginální pásky, operace trvá 15 minut, úspěšnost je 84-90%. Podobný výkon lze provést i u mužů po totální prostatektomii. Mezi komplikace výkonu patří krvácení, poranění okolních orgánů, částečná protruze pásky, bolest v podbřišku a komplikace spojené s anestezií. V diskusi zodpověděl MUDr. Parma dotazy týkající se věkové hranice, možného budoucího těhotenství, stavů po hysterektomii či pooperačního režimu.
Dalším hostem večera v režii KLP byla Ing. Šárka Strolená zastupující Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnu. Seznámila nás s novinkami, které se týkají třetí největší zdravotní pojišťovny v ČR, cenovými ujednáními pro rok 2016, systémem integrované péče a preventivními programy ČPZP.

MUDr. Zdeněk Stráník přítomné pozval na nadcházející Mezinárodní hudební festival do Letohradu, který se letos poprvé koná pod záštitou Madlen Albrightové, bývalé ministryně zahraničí USA.

7.4.2016 – seminář v Mistrovicích

Přednášející Dr. Miloslav Červený (na fotografii s reprezentantkou firmy Sandoz Monikou Francovou) pochází z Klatov. Po absolvování molekulární biologie na PřF UK v Praze nastoupil jako odborný asistent na katedře fyziologie LF UK v Plzni. Poté několik let šéfoval klinické mikrobiologii a ATB středisku v nemocnici Klatovy. Má I. a II. atestaci z mikrobiologie a ve volném čase rád zahradničí.
Tématem přednášky byla Racionální ATB terapie a atypické patogeny. Přednášející, hlasem hodným jeviště zlaté kapličky, nejprve pohovořil o chlamydiích, mycoplasmatech a ureoplasmatech, jejich prezentaci na internetu a z toho pramenících požadavcích pacientů, svízelné diagnostice a obecně o intercelulárních parazitech. Stěžejní část přednášky byla věnována chlamydiím. Etiologie je složitá, promořenost populace vysoká.  Nemoci oka a urogenitálu způsobují chlamydie, onemocnění dolních cest dýchacích chlamydiofila. Pan doktor pohovořil o trachomu, problematice nejčastěji pohlavně přenosných nemocí, paratrachomu a urogenitálních infekcích. Výskyt urogenitálních infekcí u žen stoupá, promořenost je vysoká a podíl chlamydií na pánevních bolestech a poruchách fertility nezanedbatelný. Samozřejmostí musí být léčba všech partnerů. Samostatnou kapitolu pak tvoří perinatální infekce.
Chlamidiophila pneumoniae vyvolávají atypické intersticiální pneumonie. Jde o kapénkovou infekci se kterou se setká asi 80% populace. Obzvláště náchylní jsou oslabení pacienti.
V diagnostice se řídíme klinickým obrazem. Základem je pečlivá anamnéza a pečlivé vyšetření. Pomoci nám může průkaz antigenů (ELISA, MIF). U serologie (nepřímý důkaz, jsou to nitrobuněční parazité) musíme mít vždy párová séra.
Kdo se semináře zúčastnil ví, jaká antibiotika a jak v praxi použít, jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých antibiotik a jak dlouhá musí léčba být.
Mycoplasmata a ureoplasmata jsou velmi podobná chlamydiím a platí pro ně to samé.
V diskusi zazněly zajímavé poznámky k dávkování antibiotik.
Ve společenské části jsme popřáli hodně štěstí a zdraví našemu jubilantovi, kterým nebyl nikdo jiný než věčně mladý MUDr. Jaromír Pokálený.  Děkujeme za občerstvení!


17.3.2016- seminář v Mistrovicích

Přednášející prim. MUDr. Luděk Ryba pochází z Prahy, kde též absolvoval DLF UK. Po promoci nastoupil na dětské oddělení nemocnice ve Vysokém Mýtě. Nyní je přednostou dětského oddělení nemocnice v Ústí nad Orlicí. V práci ho baví vše, ve volném čase rád manuálně pracuje.
Přednášející se ukázal být rozeným řečníkem a velmi poutavým způsobem nám dokázal přiblížit historii dětského oddělení nemocnice v Ústí nad Orlicí. To vzniklo v roce 1949, od roku 1961 se uvažovalo o jeho přestavbě, až v roce 2002 byla postavena zcela nová budova. Dnes má oddělení 36 lůžek a 24 lůžek pro doprovod, pracuje na něm 10 lékařů a 24 sester. Ročně oddělení hospitalizuje 2000 dětí. Při oddělení pracují též odborné ambulance. Oddělení spolupracuje s porodnicí, kde se ročně narodí kolem 1000 dětí.
Velmi zajímavá byla kasuistická sdělení Neslyším Vás! (o intoxikaci chinidinem), Horor enureticus ( akutní intoxikace antidepresivy) a O malém houbaři (co dělá dítě v hospodě, když mu nenalejí). „Naše skutky náleží nám, následky však nebesům“ (František z Assisi).
Ve společenské části jsme popřáli a zapěli jubilantovi, našemu vzácnému předsedovi, MUDr. Petru Čížkovi. Přejeme mu pevné zdraví, spoustu dobrých nápadů a radost z vedení KLP. Děkujeme za občerstvení!
MUDr. Nosálová vybrala doplatky na červnovou cykloakci.


18.2.2016 – změna místa cykloakce KLP

Vážení přátelé.
S politováním Vám musím sdělit, že plánovaná cykloakce  u Bechyně se nemůže uskutečnit. Přestože celá akce (ubytování a stravování (u jiné organizace)) byla domluvena od konce října 2015, odbor bezpečnosti Ministerstva obrany celou akci potopil. Cca 10x jsem na odbor bezpečnosti MO volal až jsem se dovolal. Ředitel odboru mi v krátkém rozhovoru sdělil, že pro armádu ČR představujeme bezpečnostní riziko (nemůže si nás všechny prověřit), že je ve funkci krátce a že se konečně v armádě musí udělat pořádek, že jeho předchůdce byl blb a zkrátka že přes jeho geniální příkaz nejede vlak.
Přesto se mi podařilo sehnat náhradní ubytování ve stejném termínu. Takže cykloakce 2016 se uskuteční ve stejném termínu, tedy 16.-19.6.2016 v Jizerských horách.
Ubytování se snídaní je zajištěné v zařízení U Elišky v Bedřichově. Bohužel bude potřeba doplatit nějaké peníze navíc. Podařilo se mi usmlouvat cenu na 400,-Kč za nocleh se snídaní a dále ještě každý musí zaplatit místní poplatek za 4 dny – tedy 60,- Kč. Znamená to, že každý musí ještě doplatit 360,- Kč. O výběr doplatku se postará Karel Vojta.
Doufám, že celou záležitost pochopíte a nikdo od akce neustoupí. Všechny zdravím

Petr Čížek


21.1.2016 – seminář v Mistrovicích

Tradiční čtvrteční seminář se tentokrát konal pod taktovkou Polikliniky Žamberk, s.r.o.
Bc. Kateřina  Knolová na úvod představila oddělení rehabilitace jak po stránce personální a věcného vybavení, tak po stránce nabízených služeb. Zmínila též problematiku výkonů hrazených a nehrazených ze zdravotního pojištění a problematiku indikace.
Přednášející Bc. Andrea Šmídková pochází z Letohradu. Absolvovala SZŠ v Ústí nad Orlicí, nástavbu v Hradci Králové a bakalářské studium fyzioterapie na LF UK V Hradci Králové. V zaměstnání jí nejvíce uspokojuje péče o pacienty s poúrazovými stavy. Ve volném čase se věnuje dětem, sportu a rodině.
Tématem přednášky byla Terapie dysfunkce svalů pánevního dna a stresové inkontinence.  V úvodním opakování zmínila stavbu pánve a pánevního dna, anatomické vztahy, jejich funkce a možné dysfunkce (inkontinence, sterilita, defekační potíže, potíže se sexem,…). V etiologii dysfunkcí se uplatňuje těhotenství a porod, operace, životní styl, práce. Nejčastější je inkontinence, kterou trpí 30-50% žen. Dělí se na urgentní (hyperaktivní močový měchýř), stresovou (porucha pánevního dna) a smíšenou. Diagnózu opíráme o anamnézu, klinické vyšetření a pomocná vyšetření.  Terapie je (dle typu) behaviorální, fyzioterapie, biofeedback, vaginálními konusy. Cílem je dosažení optimální stability pánevního komplexu. K tréninku se používají pomůcky Pericalm, Periform a závažíčka. Cvičit je třeba každý den, pokrok se hodnotí podle hodnotící škály.
MUDr. Nosálová vybrala členské příspěvky. Neplatiče prosíme o urychlenou nápravu.

 

2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004