Klub lékařů Podorlicka
   
Aktuality
 
Archív aktualit - 2010

2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004
 Přejeme Vám krásné a radostné vánoce, bujarou oslavu Silvestra a do roku 2011 pevné zdraví, dobrou náladu a finanční jistotu.


9.12.2010 – seminář v Mistrovicích
Přednášející MUDr. Jiří Zajíc pochází z Jilemnice. Absolvoval LF UK v Hradci Králové, má I. a II. atestaci z interny, dále atestace z kardiologie a geriatrie. Pracuje na Klinice gerontologické a metabolické ve FN Hradec Králové. Podílel se na vzniku prvního pracoviště v ČR zabývajícího se intenzivní péčí v geriatrii. Mezi jeho koníčky patří stolní tenis (je předsedou oddílu), ornitologie (sovy) a lokální politika.
Tématem přednášky byla „Arteriální hypertenze: nikdy není pozdě na léčbu“. V úvodu nás přednášející seznámil s doporučeními odborných společností  a s tím, co je o hypertenzi a její léčbě dobré vědět, jaká jsou kritéria  a jak je to s prehypertoniky a jak je to s kombinovanou léčbou. Další část přednášky byla věnována pulznímu tlaku a jeho významu, odrazu pulzní vlny, čím hrozí vysoký pulzní tlak, jak je to s elasticitou tepen a jaký vliv má hypertenze na kognitivní funkce. V závěru přednášky promluvil MUDr. Zajíc na téma hypertenze a vyšší věk a prevence onemocnění souvisejících s věkem. Máme příliš málo studií u pacientů nad 80 let věku. Máme je léčit či nikoli? Co nám říká studie HYVET? Prostě: léčená hypertenze = lepší prognóza a cost-benefit je lepší u starších než u mladých.

Firmu Servier zastupovala MVDr. Petra  Kroulová a Mgr. Hedvika Kačengová. Prezentovaly preparáty Prestarium Neo combi , Detralex a Preductal MR.
Ve společenské části předseda vybral cyklistické knížky a rozdali jsme si nová klubová trička, tentokrát barvy rubínové.


Mistrovice11.11.2010 – seminář v Mistrovicích

Velký sál hospody U Novotnů hostil další seminář KLP, opět pod taktovkou oblíbeného tria z firmy Berlin-Chemie. MUDr.Pavel Kos přednášel na téma : Potřebujeme nové molekuly? Současný trh v ČR je tvořen ze 60 % generiky, která přicházejí na trh po vypršení patentové ochrany a jsou tudíž levná. Naproti tomu inovativní (originální) léky přinášejí nové molekuly. Vývoj trvá kolem 10-ti let a stojí kolem 1 miliardy dolarů. Po preklinické fázi následují 4 fáze klinické ( ověření bezpečnosti, ověření účinných dávek, aplikací, indikací a kontraindikací, ověření farmakoterapeutického účinku, testování v praxi). Generikum se uvádí na trh na základě podobnosti s originálem, kde hlavním kritériem je bioekvivalence.Dále nás přednášející seznámil s registrovanými originály firmy Berlin Chemie. Jaroslava Cvrčková promluvila o preparátu Flavamed a dalších lécích, které má na strarosti.
Předseda KLP nám připomněl, že Martina Čechmanová  se stala se svou jubilejní desátou účastí v Mistrovicích rekordmankou mezi reprezentanty farma firem. A pak už následovala martinská kachna pečená a byla opravdu výborná…


14. 10. 2010  seminář v Mistrovicích

Již pátou návštěvou nás poctil prim. MUDr. Jiří Veselý a pokračuje tak v tradici nepřekonatelného rekordmana mezi přednášejícími v Mistrovicích. Pan primář pochází ze Strakonic, absolvoval 1. LF UK v Praze, po promoci nastoupil na int. oddělení do Broumova. Tam působí dodnes. Má atestaci I.st. z interny a atestaci z kardiologie. Jezdí rád na kole, má rád hory a Slovensko. Je opravdu  stále veselý.
Tématem přednášky byl Současný pohled na léčbu dyslipidemie ( vrozená nebo získaná porucha metabolismu lipoproteinů). Přednášející pohovořil o exogenní a endogenní cestě metabolismu lipidů a reverzním transportu cholesterolu a typech lipoproteinových částic. Prošli jsme si Frederiksonovu klasifikaci dyslipidemií a studie MRFIT, 4S, ASAP, Reversal, Prove IT a TNT. Zajímavé bylo porovnání hodnot celkového cholesterolu u zvířat, lidí a přírodních národů. Důležité je myslet na ekonomickou dostupnost léků a cíl klinické praxe, který se dá označit jako „čím níže, tím lépe“.
Z terapeutických možností přichází do úvahy dieta, režimová opatření, léčba primárních onemocnění, farmakoterapie a ve finále aferéza, chir. léčba a genová léčba. Z farmakoterapie jsme probrali historii léčby, jednotlivé skupiny a dotkli se otázky, jak vybírat hypolipidemika. Dozvěděli jsme se, že rhabdomyolýza není až takovým strašákem.
Závěrem jsme byli seznámeni s novými trendy, novými cílovými hodnotami, výzkumu hypolipidemik, jak je to s kombinací statinů a fibrátů, s kombinací kys. nikotinové a Laropiprantu, jak je to vlastně s dynamikou aterosklerozy a jak na léčbu izolované  hypercholesterolémie.
Sponzorem večera byla firma Richter Gedeon, zastoupená PharmDr. Evou Kučerovou a Monikou Zoubelovou.  Prezentovaly preparáty Mertenil, Larus, Amesos, Diroton plus H, Kylotan, Kylotan plus H, Vidotin a Tessyron.

Ve společenské části jsme popřáli MUDr. Janu Špičkovi vše nej k životnímu jubileu. A pak už se ozývalo jen cink, cink a vzduch provoněla slivovice a „alkohol s lidskou tváří“.

25.9.2010 – opět svatba !!!

Dlouhá léta nic a letos jako by se v KLP se svatbami roztrhl pytel !  Po Grossových do toho praštili Mgr. Světlana Dostálová a MUDr. Jiří Haltmar. Přejeme jim všechny ty kecy co se ke svatbám přejí a hlavně pevné zdraví, nervy a pohodu!

16.9.2010 – seminář v Mistrovicích
V poprázdninové pohodové atmosféře jsme se opět sešli v Mistrovicích. Někdo měl po dovolené, někdo se teprve chystal, a tak bylo o čem povídat a výměna zkušeností nebrala konce. K pohodové atmosféře přispěla neuvěřitelně vtipná přednáška ing.Karla Vojty o cykloputování po Jemenu a Sokotře. Exotická země, nádherné fotografie…
Sponzorem večera byla farmaceutická firma Krka. Její zástupkyně, vedené Lucií Zemkovou, nám prezentovaly firemní portfolio, zvláště pak preparáty Fromilid,  Fromilid Uno, Nolpaza, Azibiot, Letizen, Doreta, Nolicin, Cezera, Valsacombi, Elicea, Asentra, Mirzaten, Zolsana, Olwexya a další. Dále nás zástupkyně firmy seznámily s projektem www.medped.cz, který se týká  pacientů s FH/FDB.

Příští seminář se uskuteční 21.10.2010 opět v Mistrovicích.

17.6.2010 – seminář v Mistrovicích

Přednášejí Iva Petrová, DiS. z firmy VULM (na fotografii vpravo) pochází z Hradce Králové. Původním povoláním je optik a optometrista. Mezi její koníčky patří tenis, a to ve formě hráčské, trenérské i funkcionářské. Její kolegyně Jana Šimečková studuje mezinárodní vztahy na pobočce Metropolitní univerzity Praha v Hradci Králové. Ráda hraje tenis, jezdí na in-line bruslích a v golfu má HCP 18,5.

Tématem přednášky byl MobiVen Micro v terapii varixů a hemoroidů. Na úvod přednášky připomněla přednášející příčiny a projevy chronické žilní insuficience, patofyziologii a ekonomické důsledky této choroby. Typickými příznaky jsou pocit těžkých nohou, otoky, tlak a noční křeče nohou. Terapií jsou režimová opatření , prevence, venofarmaka , příp. chir. zákrok. Studie na hodnocení účinnosti venotonik nám říkají, že více než 50% venotonik předepsaných lékaři v ČR nepatří mezi prokazatelně účinné léky. Nová klasifikace dělí CHŽI do šesti stupňů C0 – C6. Venotonika vyžadují dlouhodobé podávání a mohou být alternativou kompresivní terapie. Dalším prezentovaným preparátem byl Aescin VULM.

Manželé Jirešovi nám ukázali výběr z více než 5000 fotografií ze svého 32 denního putování po Mexiku. Přednáška plná vtipných cestovatelských postřehů a užitečných rad potěšila.

12.6.2010 – svatba

Historická událost, která nemá v dějinách KLP obdoby, se uskutečnila v sobotu 12. 6. 2010 na nejmenovaném hradě mezi Mohelnicí a Olomoucí. Do svazku manželského vstoupili Lenka (premiéra) a Přemek (repríza) Grossovi. Přišli jsme o dva skvělé jedince, získali jsme super pár. Moc blahopřejeme!!!!


04.06.2010 – cykloakce KLP Karlovy Vary a okolí

Předseda MUDr. Čížek nás letos mile překvapil výběrem lokality pro cykloakci KLP. Krásná příroda karlovarska a kopce, které nebylo nutno tlačit, nadchly každého z nás. Ubytování v kempu Březový háj byla typická „čížkovina“. Cesta směr HK – Praha –KV si vybrala daň v podobě dvou porouchaných aut (Nosálovi, Haltmarovi).

Po večerní taktické přípravě v místní osvěžovně čekáme na ráno. Po dlouhé době slunko! Zázrak! A tak páteční ráno vítá cyklisty směřující do kopců a za krásami přírody po trase Březová – KARLOVY VARY – Bohatice – Otovice – Podlesí – Velký Rybník – HROZNĚTÍN – Merklín – Pstruží – ABERTAMY – PERNINK – HORNÍ BLATNÁ – Rýžovna – BOŽÍ DAR – Klínovec – Boží Dar – JÁCHYMOV – OSTROV – Hájek – Bohatice – Karlovy Vary – Březová. becov.jpg

 

Milovníci památek se vydali na opačnou stranu navštívit zámek v Bečově, který skrývá 2. nejcennější památku ČR, kterou je relikviář sv. Maura, a také hrad Loket po trase Březová – Stanovice – Dražov – Hlinky – Vodná – BEČOV n. Teplou – Krásno – H. SLAVKOV – LOKET – pak po cyklostezce podél Ohře – Doubí – Březová. Den byl krásný, slunko peklo a o spáleniny nebyla nouze.

hospoda.jpgPo výborné večeři jsme šli brzy do hajan, abychom nabrali sílu na sobotní etapu. Vrchaři tentokrát vyjeli za kulturou, část kulturofilů na Klínovec a ti skalní do kláštera v Teplé. Všichni jsme se šetřili, abychom byli svěží na večerní přátelské posezení, které se opravdu vydařilo. V neděli šláplo do pedálů historicky nejvíc účastníků cykloakce, většinou směrem na Toužim a Bochov, někteří na mariánské poutní místo do Skoků (odtud pochází rčení „panenko skákavá“). Menší skupinky vyrazily na procházku do Karlových Varů, projít se kolonádou, shlédnout grandhotel Pupp, vřídlo, koupit lázeňské oplatky a podobně. Kdo se vydal na cestu k domovu dopoledne, mohl nadávat na cyklistický závod Karlovy Vary-Praha, který se jel nesmyslně za plného provozu. Byl to opravdu masakr…

Na rozloučenou znělo tradiční: „Předsedo, děkujeme!“ a „Těšíme se na příští ročník!“


4.5.2010 – Seminář

květnový seminář v Mistrovicích se ruší bez náhrady !!!

25.4.2010 – Letošní cykloakce se blíží

Termín letošní cyklistické akce KLP: Karlovy Vary a okolí 2010 se blíží. Dovolte mi podat Vám několik organizačních informací. Cyklistická akce proběhne v plánovaném termínu, tedy 3. - 6.6.2010.
Sraz účastníků je ve čtvrtek 3.6.2010 navečer v rekreačním zařízení Březový háj v obci Březová.
Ráno 4., 5. a 6.6.2010 je zajištěna snídaně (v ceně pobytu). Veškeré další stravování si zajišťuje každý sám.
Přeprava kol po vlastní ose. Účastníci se navzájem domluví, jak si přepraví kola a sebe sama.

Březový Háj
se nachází několik km od lázeňského centra Karlových Varů ( 10 minut pravidelnými autobusovými spoji) na konci obce Březová směrem na Plzeň. ( cca 200 metrů pod Březovskou přehradou)
Ubytování je zajištěno v samostatných přízemních budovách s bezbarierovým vstupem.V každé budově se nachází cca 15 pokojů ve 2,3 a 4 lůžkovém uspořádání.Každá budova má vlastní pánské a dámské sprchy i toalety.Celková kapacita ubytování je 200 lůžek.

Camping skýtá dostatek místa pro více než 100 stanů,dále je připraveno 70 elektrických přípojek.Kemp nabízí dostatečně velký prostor a technické zázemí pro pořádání srazů,party a hudebních produkcí.
Restaurace s kapacitou 80 míst,terasa s 50 místy a party terasa pro uzavřené společnosti s vlastním ohništěm.
Okolí v dosahu kempu je možno navštívit tenisové kurty,plavecký bazén nebo přírodní koupaliště.Kemp leží přímo pod lázeňskými lesy kde je možné využít turistické trasy, které Vás zavedou přímo do srdce Karlových Varů.

Přibližný program :
Na každý den bude připravena jedna trasa. Kdo nebude chtít tuto trasu absolvovat, musí si zvolit individuální program. Protože nás je více než dost, bude žádoucí jezdit roztroušeně po skupinkách. Každý jezdí opatrně a snaží se vyhnout zranění !!! V rámci této akce není organizována první pomoc zdravotnická ani technická !!!

1. den (pátek, 4.6.2010), odjezd v 8.00 hod., délka trasy cca 85 km (výrazně kopcovitá – docela náročná), částečně po silnicích, částečně po lesních cestách
Březová – KARLOVY VARY – Bohatice – Otovice – Podlesí – Velký Rybník – HROZNĚTÍN – Merklín – Pstruží (zde doprava po modré do kopce, pak po lesní cestě) – ABERTAMY – PERNINK – HORNÍ BLATNÁ – Rýžovna – BOŽÍ DAR – ? Klínovec – Boží Dar – JÁCHYMOV – OSTROV – Hájek – Bohatice – Karlovy Vary - Březová


2. den (sobota, 5.6.2010), odjezd v 8.30 hod., délka trasy cca 50 km (kopcovitá, památky), částečně po silnicích, částečně po cyklostezkách (trasa č. 204)
Březová – Stanovice – Dražov – Hlinky – Vodná – BEČOV n. Teplou – Krásno – H. SLAVKOV – LOKET – pak po cyklostezce podél Ohře ( 204 ) – Doubí - Březová


3. den (neděle, 6.6.2010), odjezd v 9.00 hod., délka trasy cca 55 km (kopcovitá), po silnicích
Březová – Stanovice – Hlinky – Přílezy – Útvina – TOUŽIM – Kojšovice – Kozlov – Teleč – BOCHOV – Německý Chloumek – Rybničná – Pila – Kolová – Háje - Březová

Trasy jednotlivých dnů k nahlédnutí zde :
1. den   2. den  3. den

Každý nechť si vezme náhradní duši do kola. Mobilní telefon s sebou. Doporučené mapy: Edice Klubu českých turistů, mapy číslo 2, 4 nebo turistický autoatlas Česko 1:100 000. Klubová trička s sebou. Kytaru berou Špičkovi.

Petr Čížek


15.4.2010 – seminář v Mistrovicích

Přednášející MUDr. Vladimíra Reslerová se narodila ve Frýdku-Místku, bydlela v Chebu, studovala v Plzni a vdala se do Lanškrouna, kde pracuje jako praktická lékařka pro dospělé. Prosazuje domácí péči, ve volném čase hraje volejbal a divadlo.
Tématem přednášky bylo: „Umíme léčit hypertenzi?“ Asi ne, když správně léčeno je jen 17% pacientů… Na úvod Dr. Reslerová přednesla vlastní pohádku o léčbě hypertenze a musíme napsat, že divadlo má v krvi. V první části přednášky se paní doktorka věnovala otázce, jak připravit hypertonika na operaci. Léky rozhodně nevysazovat, v den operace se užívá betablokátor vždy, ACEI občas, diuretika se vysazují. Ve druhé části přednášky se Dr. Reslerová věnovala problematice sekundární hypertenze a to renální, endokrinní, HTN vyvolané podáváním léků (kortikoidy, vysokodávková kontraceptiva, lékořice, abusus kokainu, NSA) a dalším (koarktace aorty, poškození CNS). Třetí část přednášky byla věnována léčbě hypertenze v graviditě, EPH gestoze a HELLP syndromu. Nikdy nedáváme diuretika, ACEI ani AT1 blokátory. Podáváme metyldopu do maximální dávky, dále jsou možné kardioselektivní betablokátory nebo neretardovaný metoprolol nebo labetalol.

Sponzorem večera byla naše oblíbená dvojice z firmy Berlin Chemie Dr. Čechmanová a Dr. Cvrčková. Protože tentokrát vše klaplo, po prezentaci Lusopressu zazněla dlouho očekávaná věta : „Dobrou chuť!“ K večeři totiž byla martinská kachna, opravdová mňamka.

Ve společenské části jsme popřáli MUDr. Haltmarovi k narozeninám, přivítali jsme novou členku Mgr. Světlanu Dostálovou a juchali dlouho do noci.

18.3.2010 – seminář v Mistrovicích
Přednášející MUDr. Lukáš Stejskal se narodil v Ústí nad Orlicí. Po promoci na II.LF UK v Praze Motole nastoupil na internu do Ústí n. Orl. Má atestace z vnitřního lékařství a hematologie, pracuje na oddělení hematologie a krevní transfuze Nemocnice v Ústí nad Orlicí. Jeho zálibou jsou luk a šípy.
Tématem přednášky byla Antikoagulační léčba žilní trombózy a plicní embolie. Na úvod přednesl pan doktor zajímavou kasuistiku pacientky s žilní trombózou v období kolem porodu. Incidence žilní trombózy stoupá s věkem, nad 75 let je 1:100! Jde o multifaktoriální onemocnění , cílem léčby je zabránit úmrtí na plicní embolii a prevence CHŽI. Léčbu dělíme na aktivní (chir., trombolýza), pasivní (antikoagulační) a sekundární profylaxi. Dále se přednášející zmínil o antikoagulační léčbě, jak je to s hepariny a s warfarinem a jak se má správně aplikovat heparin s.c.! Pacienty je třeba hospitalizovat při polymorbiditě, rozsáhlé trombóze, gangréně, PE s příznaky a při vysokém riziku krvácení. Následující část zajímavé a prakticky podané přednášky byla zaměřena na terapii plicní embolie a sekundární prevenci, jejímž základem je rovnováha mezi rizikem TEN a rizikem krvácení. Závěrem jsme se dozvěděli, kdo potřebuje prevenci, jak vyšetřovat labor., kdo potřebuje screening a jaká jsou schémata profylaxe podle rizika. Zajímavý je výhled do budoucna, kdy odborníci očekávají levnou tabletovou formu léku účinkujícího na faktor Xa. Nutno je též zmínit, že Anopyrin nedostačuje k prevenci žilní TEN! V diskusi jsme řešili, jak správně vysadit warfarin.

Firmu Sanofi – Aventis zastupovala ing.Polášková. Prezentovala preparáty Tritace 10 a Triasyn. Nový Vaxigrip bude obsahovat H1N1 a bude veden jak ZULP.

Ve společenské části večera jsme v našich řadách přivítali staronovou členku RNDr. Renátu Štefanskou, lékárnici v Letohradu. Popřáli jsme pevné zdraví a správná rozhodnutí řediteli OLÚ Albertinum prim.MUDr. Jiřímu Jirešovi k jeho životnímu jubileu. Řízek k večeři byl jako vždy vynikající.


15.3.2010 – padesát tisíc

Dnes jsme oslavili padesátitisící přístup na náš web. Za šest let existence si držíme stálou sledovanost kolem osmi tisíc návštěv www.klp.cz za rok. Děkujeme Vám za Vaši přízeň!


18.2.2010 – seminář v Mistrovicích
Dalším přednášejícím členem KLP byla tentokrát MUDr. Hana Junková. Rodačka z Líšnice absolvovala LF UK v Hradci Králové. Pracovala v OLÚ Albertinum v Žamberku a v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou. Nyní má vlastní gastroenterologickou praxi tamtéž. Baví ji endoskopování a protože je matkou tří dětí, nemá žádný volný čas.
Tématem přednášky byly Enteroragie. Incidence 100 případů na 100 tis.obyvatel se nemění, mění se však léčebné možnosti. Paní doktorka připomněla projevy krvácení do GIT, jeho dělení podle tíže a hemodynamické závažnosti a jak je to s krvácením zjevným a skrytým. Příčin je mnoho, mezi nejčastější patří ca rekta, hemoroidy, divertikly. Vyšetřovacími metodami jsou hlavně endoskopie , angio a scintigrafie. Na závěr Dr. Junková prezentovala 6 zajímavých kasuistik. Závěr je jasný: není nad prevenci a včasný záchyt. Bohatá diskuse se vedla nad výtěžností vyšetření per rektum.

Sponzorem večera byla slušovická firma ASP Czech s.r.o. zastoupená Vladislavou Plachou. Ta nás seznámila s přípravky Lepicol, Psylium, Oves milk a Soja milk, CandiStop, Ovesná koupel a dalšími.


21.1.2010 – seminář v Mistrovicích

Přednášející prim. MUDr. Jiřina Jirešová pochází z Karlovarska. Po gymnáziu v Liberci absolvovala LF UK v Hradci Králové. Má atestace z vnitřního lékařství, pneumologie, mikrobiologie a atest. II.stupně z bakteriologie. V současnosti vede laboratoře v OLÚ v Žamberku.
Mezi její koníčky patří ruční práce a počítačová technika.
Tématem přednášky byla Antibiotika v současné léčbě. V úvodu paní primářka promítla několik fotografií připomínajících historii Albertina. Poté promluvila o typech rezistencí, jejich základních mechanismech, o selekčním tlaku a o mechanismech, kterými se bakterie brání před ATB. Dozvěděli jsme se, jak kvalifikovaně vyzrát na betalaktamázu (nová ATB, nové generace ATB, ochrana ATB inhibitory betalaktamázy), o důležitosti rozlišovat u ATB závislost na dávce a na intervalu.
Probrali jsme rozdělení ATB do skupin, rady a praktické postřehy mikrobiologa i praktika. Zajímavé byly části přednášky týkající se sekvenční terapie, vylučování ATB a cílené léčby vs. léčba empirická.
Celá přednáška byla velmi pěkná a prospěla každému!

Sponzorem večera byla firma Sandoz.

Ve společenské části přivítal MUDr. Čížek novou členku KLP MUDr. Janu Šrámkovou, ORL lékařku ve Vysokém Mýtě. Únorový seminář povede MUDr.Junková, tématem budou kasuistiky z gastroenterologie

5.1.2010 – setkání Na Krence

V mrazivý úterní večer se sešli v hospůdce Na Krence účastníci Cyklistické soutěže KLP k vyhlášení výsledků za rok 2009. Skokanem roku se stal MUDr. Dungl s 57 navštívenými městy, nejhodnotnější razítka vloni nasbírala MUDr. Horová. Velké poháry vede MUDr. Vítek (zatím navštívil 461 měst). Nejvíc městeček navštívil MUDr. Čížek, a to 21. Mezi vrchaři přesvědčivě vede MUDr. Vítková.

Zhodnotili jsme uplynulou sezónu, probrali plány na rok 2010, zavzpomínali jsme na pády, defekty a zranění. Místo úrazu našeho předsedy budiž od nynějška zváno jako „Čížkova zatáčka“.

Na cykloakci do Karlových Varů je zatím přihlášeno 35 členů.


2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004